Zde může být vaše reklama.
Čtvrtek 25.7.
Svátek má Jakub
Menu

5 důvodů, proč je dobré číst

5 důvodů, proč je dobré číst

28. 06. 2019 - 05:48

Vzpomínáte si na svá mladá léta, kdy jste četli knihy autorů jako Božena Němcová, Karel Hynek Mácha, Karel Havlíček Borovský, nebo když vám maminky jako dětem četly dílo Františka Hrubína, Ondřeje Sekory a dalších českých autorů knížek pro děti? Řekněte mi, upřímně, kdo z vás si nepamatuje knihy jako Honzíkova cesta, Ferda Mravenec, Dášenka a jiné.

Bohužel, u dnešních dětí je to přesně tak. Pokud se jich zeptáte na to, co naposledy četly, obvykle se jedná o jeden z komiksů americké produkce, jako je například Kačer Donald. A to je maximum.

Jenže, zamysleme se nad tím, proč vlastně dneska už děti nečtou? Může za to dnešní konzumní svět? Odpověď zní: rozhodně ano! Děti jsou rozmazlené, čtení jim připadá nudné, v některých případech ještě při dovršení patnácti let nedokáží pořádně číst… Jenže tady nejde pouze o problém čtení. S problémem toho, že děti nečtou, se také snižuje jejich gramotnost. Čtení totiž pomáhá rozvíjet různé schopnosti lidského jedince. Vzpomeňte si, když jste četli svou první knížku v dospělosti, kolik nových výrazů jste nacházeli a jak vás bavilo zjišťovat nové informace. U dnešních dětí je ten problém, že jim je to naprosto jedno a jsou moc pohodlní na to, než aby se těmito problémy zatěžovaly.

A tím se dostáváme k výhodám čtení…

Rozšiřování slovní zásoby
Myslím, že se všichni shodneme na tom, že tohle je neoddiskutovatelný fakt. Pro srovnání, podle různých vědeckých zkoumání má čtenář, který přečte dvě až tři knihy za měsíc, slovní zásobu okolo deseti tisíc slov, kdežto lidé, kteří prakticky nečtou, mají rozsah slovní zásoby okolo šesti tisíc slov.

Což jde samozřejmě ruku v ruce s tím, že člověk, který čte, dokáže lépe komunikovat.

Poznání jiných kultur
Pokud jste například četli knihu Jíst, meditovat, milovat, podle které vznikl také film s Julií Roberts v hlavní roli, tak si jistě uvědomíte, že spisovatelka Elizabeth, které se zhroutilo manželství, se rozhodla hledat nový smysl života, a tak se vydala hledat jej do Itálie, Indie a Bali. Což znamená, že vás kniha, která je podle mého názoru tedy o něco lepší než film, což je prakticky vždy, nechá nahlédnout hned do tří kultur, které popisuje více než zdařile. A pokud si už nemůžete dovolit jet do těchto zemí na dovolenou, proč se nenechat vzdělat alespoň touto nenásilnou cestou?

Čtení napomáhá lepším výsledkům ve škole
Nechci tím říct, že pokud se dáte do čtení, budete hned ti nejchytřejší na světě, ale pravdou je, že lidé, kteří čtou, se snáze učí a dokáží si lépe a na delší dobu zapamatovat naučené informace. Je to například tím, že při čtení dlouhých knižních ság (Harry Potter, Odkaz Dračích Jezdců, Hraničářův učeň) si čtenář musí zapamatovat jména postav, místa a také děj, protože na něj spisovatel často postupně navazuje nebo nenápadně odkazuje na již dřívější skutečnost.

Průzkumy taky ukázaly, že lidi, kteří čtou, mají lepší výsledky ve školních testech – logicky samozřejmě hlavně v těch, ve kterých mají něco psát nebo rozebírat ukázku z nějaké knihy. Cvičí se tím tedy hlavně dlouhodobá pamět.

Čtení podporuje komunikaci mezi lidmi
Už jste někdy zažili ten trapný moment, že se s člověkem najednou nemáte o čem bavit? A říkáte si, sakra, co teď, co mám dělat, jak mám pokračovat? Stačí se zeptat na oblíbenou knihu… Pokud druhý člověk čte a vy samozřejmě také a máte alespoň malý přehled, okamžitě máme téma k hovoru. A hned můžete mluvit a mluvit a polemizovat a diskutovat. Protože ticho při setkání kamarádů je přece trapné, no ne?

Čtení snižuje stres
No vážně, není to jen nějaký výmysl. Při čtení poutavé knihy se totiž člověk dokáže oprostit od reality všedních dní natolik, že zapomíná na své problémy a uvolní se, čímž nabírá energii. Podle výzkumů také pozitivně ovlivňuje kvalitu spánku. Když totiž před spaním čtete knihu, dojde právě k onomu oproštění od škodlivých myšlenek a člověk pak usne a spí klidně a krásně, jako beránek.

A proto vám říkám a doporučuji, že až vám příště někdo nabídne knihu k přečtení, neodmítejte to!

Další články