Zde může být vaše reklama.
Čtvrtek 25.7.
Svátek má Jakub
Menu

Druhy bolestí hlavy Bolí vás hlava? Může to být i migréna

Bolí vás hlava? Může to být i migréna

foto: Pixabay

20. 07. 2019 - 11:03

Nejspíš bychom se nedokázali dopočítat konečného čísla, pokud bychom se začali bavit o všech možných příznacích bolesti hlavy. Nesnesitelný tepot, který většinu bolestí hlavy provází, však může způsobit prakticky cokoliv. Od stresu, přes vysoký tlak, až po mrtvici, zablokovanou páteř, dehydrataci, zánět mozkových blan, ale i obyčejné nachlazené dutiny. A tady by vám každý řekl, že je to migréna. Ale ono to není tak snadné. Ukážeme si pár rozdílných bolestí hlavy.

Tenzní bolest hlavy
Pokud se stresujete, málo spíte, nepravidelně jíte a pijete, tak je možné, že vás potká tato nepříjemná, těžko lokalizovatelná tupá bolest. Docela účinně na ní zaberou léky na bolest a ve většině případů jí úspěšně můžete vyléčit sami doma. I tak může tato nepříjemnost trvat pár minut až několik hodin. Překvapivě mnoho pacientů s chronickými obtížemi tohoto typu začali dobře reagovat při dlouhodobém užívání antidepresiv. Bolesti jako mávnutím zázračného proutku zmizely.

Cluster headache
Tento typ bolesti je častější u mužů, ale leckterá žena se s ním setkala taky. Bolest přichází v rychlých sériích a cítíte ji v jedné polovině hlavy – koncentrovanou za vaším okem. Nereaguje dost dobře na léky na bolest a pokud dosáhne nesnesitelné míry, tak není ostudou si na ni nechat od praktického lékaře nebo neurologa nechat předepsat speciální triptany pro její léčbu. Odborník tak zároveň ve vašem případě alespoň vyloučí, že se jedná o zvýšený nitrolební tlak.

Migréna
Pokud jste někdy měli pocit, že jste zažili bolest hlavy, která se dá přirovnat k hotové válečné zóně, ve které pláčete a zvracíte, tak jste s nejvyšší pravděpodobností zažili migrénu. Někdy ale tato mrška přijde s mnohem menší intenzitou, zato její ostatní symptomy vás vyřadí na několik dní z práce, protože celý záchvat může trvat klidně i 72 hodin. Příčina je dodnes nejasná. Jisté je, že zásadní roli při ní hrají poklesy a vzrůsty hormonů. A i proto je častější u žen. U někoho může takový záchvat spustit i obyčejná konzumace sýra, který je nadupaný tryptofanem – látkou, která výrazně zahýbe vaším serotoninem.

Další články