Dnes:2°C

Zítra:1°C

Neděle 28.11. René
Menu

Čunek: Koronavirus kraj zvládl dobře – drží se nás štěstí

Čunek: Koronavirus kraj zvládl dobře – drží se nás štěstí

foto: Wikipedia

03. 06. 2020 - 09:22

Zlínský kraj má za sebou – stejně tak jako jiné regiony – zvládnutí extrémně náročné krizové situace, zejména v tom, že doposud s takovou událostí nebyl konfrontován a nebylo ani kde čerpat zkušenosti. Zlínský kraj postupoval podle krizového zákona a pokynů Vlády ČR, zároveň však musel spoustu záležitostí řešit sám a operativně jednat. Jak uplynulé týdny hodnotí hejtman Jiří Čunek, který předsedá Bezpečnostní radě Zlínského kraje?

Pane hejtmane, po 66 dnech skončil nouzový stav, jak tuto dobu hodnotíte?

Na začátku jsme věděli stejně jako všichni ostatní velmi málo a připravovali jsme se na „italský" scénář. To znamená stovky lidí v nemocnicích. Ještě než Vláda ČR rozhodla o nouzovém stavu, jsem se setkal s řediteli nemocnic a vedením Krajské hygienické stanice ve Zlíně. Dohodli jsme vyčlenění 900 lůžek v našem kraji, pokud nákaza propukne. Poté bylo z rozhodnutí vlády zastaveno přijímání neakutních pacientů do nemocnic a nastal kolotoč jednání krizového štábu - tedy zástupců vedení hygieny, nemocnic, policie, hasičů, vojáků, záchranářů a dalších složek. Každý den některá z těchto složek se účastnila jednání na krajském úřadě nebo na krajské hygienické stanici. Ačkoliv v té době většina zaměstnanců byla doma, my jsme se na téměř čtyři týdny zabydleli v kancelářích. Každý den jsme vyjížděli do oblastí s vyšším výskytem nakažených nebo k řešení preventivních opatření v sociálních zařízeních. Pochopitelně nejlépe situaci zvládaly nemocnice, protože měly malé, ale přeci jen nějaké, zásoby ochranných pomůcek a na podobné situace jsou připravovány. Všem těmto spolupracovníkům, kteří se ocitli v první linii léčení, nebo řešení pandemie, ze srdce děkuji. Dnes se situace může jevit jako ne příliš nebezpečná, ale všichni, kteří situaci s koronavirem řešili, překonali obavy, kterými nás média neustále zahrnovala. Rád bych také poděkoval Ing. Robertu Pekajovi  a jeho lidem z krizového řízení, kteří doslova bydleli v bunkru krajského úřadu, a prošly jim rukama miliony ochranných pomůcek, které museli rozdělit do celého kraje. Díky také všem starostům a hasičům, kteří se do této distribuce museli zapojit, jinak bychom to nezvládli. Poděkování patří všem občanům, kteří šili roušky, místo hořekování nad tím, že nejsou ochranné pomůcky.

Přístup lidí v našem kraji byl skvělý, ale drželo se nás i štěstí.

Co si z pandemie koronaviru odnášíte?

Úžasnou zkušenost, že chuť zvládnout koronavir lidi v našem kraji spojila. Když je klid, nikomu nic nehrozí, tak mnozí podlehnou tomu – závidět těm druhým a vytvářet problémy a špatnou náladu. Ukázalo se při to při rozhodování o nové nemocnici, kde někteří lidé v okresech brojí proti nové nemocnici s tím, že nebude-li se stavět nová, zbude víc na ně. Samozřejmě je to mylná úvaha, protože COVID–19 jasně ukázal, že pro dobré zvládnutí těchto budoucích hrozeb moderní nemocnice potřebujeme. Ta krajská navíc slouží všem občanům kraje, protože se v ní léčí nemoci, se kterými by naši občané museli do fakultních nemocnic mimo náš kraj.  Podle studie profesora Duška z ÚZIS ČR síť nemocnic ve Zlínském kraji je pro příštích 30 let optimální. Jsem přesvědčen, že nic cennějšího než zdraví žádný z nás více nemá. Doposud jsme investovali do sportovišť, cest, škol a mimo Uherskohradišťské nemocnice jsme na ten hlavní segment zdravotnictví zapomněli. Teď to musíme změnit.

Další články