Pátek 29.9. Michal
Menu

Všude jsou jablka FOTO: Podzimní Flora se proměnila v Zahradní slavnost

FOTO: Podzimní Flora se proměnila v Zahradní slavnost

foto: Lukáš Blokša

03. 10. 2019 - 15:00

Letošní podzimní etapa květinových výstav Flora se proměnila v Zahradní slavnost. Dala tak mimo jiné prostor ke vzpomínce na Václava Havla, jehož hrou je téma inspirované. Výstava začala dnes dopoledne a bude pokračovat až do nedělního večera.

Během čtyř dnů nabízí kromě expozic, které jsou letos mimo jiné plné jablek a dalšího ovoce a také zeleniny "ze zahrady", také spoustu dobrovodného programu. A to v hlavním i ve vedlejších pavilonech. A také na venkovním pódiu, u kterého probíhá výstava dýní.

Hned v první den se na výstavu přijela podívat paní Marie z nedalekého Uničova, která si letošní ročník pochvalovala. "Mně se moc líbí ty všudypřítomné barvy. Samozřejmě, na podzim už není tolik kytek a tak se mi líbí, jak to ti, kteří expozice vymýšleli, nahradili například jablky. Ale i ta největší expozice uprostřed pavilonu A vypadá úžasně, rozhodně se sem zase přijedu podívat," usmívala se.

V posledních letech se čím dál více ozývaly hlasy proti prodejcům, kteří prodávali zboží, kterému se nakonec začalo říkat souhrným názvem sluneční brýle. I v tom letos nastal výrazný posun, stánků se slunečnými brýlemi byste se sice v podzimním počasí nedočkali, ale ty podobného ražení jsou zase odsunuté o kus dál od hlavního pavilonu, což je super, pokud vás zajímají hlavně expozice. Všiml si toho také návštěvník Radek, rodák z Olomouce.

"Já sem chodím už spoustu let na všechny čtyři hlavní výstavy, ale v posledních pár letech už to bylo hodně o setrvačnosti, protože se mi moc nelíbilo, kolik je tady zbytečných prodejců. Teď mi, alespoň z mého pohledu, přijde, že jich je tady zase méně. Ale možná to dělá jen to, že nejsou tolik na očích, nevím," vykládá Radek.

A na co se mohou těšit návštěvníci, kteří na výstavu zavítají během pátku, soboty a neděle?

Během pátku je čeká například přednáška Jak se neotrávit houbami, či workshop o čepování piva, ale také povídání o vlivu klimatu na pěstování ovoce.

V sobotu proběhne vyhlášení vítězů soutěží Flora košt a Flora džem a vystoupí skupina BROLN.

No a v neděli, vzhledem k tomu, že je výstaviště plné jablek, proběhne přednáška o tom, jak se suší jablka, o houbách pak přijede povídat mykolog Vítězslav Bičík.

Další články