Živé pasti 2024
Čtvrtek 30.5.
Svátek má Ferdinand
Menu

Jak se vypořádat s přechodem na DVB-T2?

Jak se vypořádat s přechodem na DVB-T2?

foto: Hisence

26. 01. 2020 - 15:00

Od konce listopadu 2019 přechází ČR na nový, úspornější vysílací standard DVB-T2, který umožní šířit televizní programy ve vysokém rozlišení. Je to největší změna od doby přechodu z analogového na digitální vysílání v roce 2011, která se dotýká naprosté většiny domácností. A opět je tu otázka: je lepší vyřešit starosti spojené s příjmem bezplatného pozemního vysílání pomocí speciálního set top boxu, nebo si raději pořídit nový televizor? Jaká jsou pro a proti?

Smyslem přechodu na nový standard DVB-T2 je uvolnit část vysílacího spektra ve prospěch vysokorychlostního mobilního internetu LTE. Za změnou, která postupně proběhne v celé Evropě, tedy nestojí provozovatelé televizních sítí, ale spíše mobilní operátoři. Televizi zůstane omezený prostor, ale signál bude proudit v zahuštěnější podobě. O jeho „pěchování“ se stará tzv. kodek. Současný málo účinný MPEG-2 je přitom nahrazen moderním kodekem HEVC (s kódováním H.265), který si vystačí se čtvrtinovým objemem dat při zachování kvality.

Navzdory mnoha komplikacím však přechod na systém DVB-T2 přinese i řadu výhod. Především se zvýší kvalita příjmu, obrazu i zvuku. Kvůli vyšší hustotě signálu budou moci diváci naladit více televizních programů. A díky HbbTV (televizím s tzv. červeným tlačítkem) zase budou moci aktivněji propojit televizní vysílání s internetem, čerpat z archivu vysílání nebo využívat další služby jako například odložené přehrávání. Poplatky za příjem televizního vysílání prostřednictvím antény zůstanou stále nulové.

Koho se změna týká?

Změna se týká všech, kteří přijímají televizní vysílání zdarma, tedy přes anténu. A to je většina domácností. Nezáleží na počtu ani umístění zařízení, tedy na tom, jestli máte televizi doma, na chatě, chalupě nebo někde úplně jinde. Nicméně se nemusí týkat všech: je potřeba zjistit, zda vaše televize či set top box DVB-T2 podporují (což zpravidla splňují přístroje pořízené před dvěma, maximálně třemi lety). Zcela v klidu pak mohou zůstat lidé, kteří přijímají televizní signál přes satelit nebo v rámci placených služeb přes kabel nebo internet.

Bude potřeba nová televize?

Vysílání ve formátu DVB-T2 v celé ČR zcela nahradí současný typ DVB-T už do konce června 2020. „Abyste tedy mohli přijímat pozemní televizní vysílání i po této době, budete potřebovat televizi vybavenou DVB-T2 tunerem, nebo vhodný set-top box. Ale aby to ale nebylo tak jednoduché. Ne každá TV s DVB-T2 tunerem si s novým vysíláním poradí. Existuje totiž více způsobů kódování. V Česku se bude používat výhradně již zmíněný moderní kodek HEVC (přesné značení je H.265/HEVC),“ říká Tomáš Vratný, produktový manažer televizí Hisense.

Televizi, nebo set-top box?

Set-top box má oproti koupi nové televize jedinou významnou výhodu, a tou je nízká cena, která začíná asi na 500 Kč, ale může se vyšplhat i přes čtyři tisícovky. To je však jediná výhoda set-top-boxu, ve všech ostatních kritériích vítězí jednoznačně pořízení nové televize. V první řadě budete muset používat dva ovladače, přibude viditelně umístěný set top box s kabely, a navíc může pokulhávat i kvalita obrazu, zejména, pokud máte doma starou „baňatou“ CRT televizi. Ani majitelé plochých LCD nebo plazmových televizorů si nemohou být jisti tím, že si jejich vestavěné tunery poradí s novým vysíláním. Bývají totiž osazeny staršími kodeky H.264, případně MPEG2, které na nové vysílání již nebudou stačit.

Další články