Živé pasti 2024
Čtvrtek 30.5.
Svátek má Ferdinand
Menu

Jak skoncovat s hazardním hraním?

Jak skoncovat s hazardním hraním?

foto: Pomocné ruce

07. 01. 2020 - 15:00

Starší muž v maskáčích a s pivem v ruce. Klišé, které se nejspíš vybaví většině lidem pod pojmem gambler. Podle statistik se ale v ČR nejvíce sází a s patologickým hráčstvím mají problém především zajištění muži středního věku. Někteří jsou schopni prosázet i celé výplaty, nebo rodinné úspory, čemuž se snaží předcházet aplikace Port (Naberte kurz), ta hráčům pomáhá jejich finance držet pod kontrolou.

Kontrola díky aplikaci v mobilu

Hráče, který si Port stáhne do mobilu, hlídá hned několika způsoby. “Nabízí funkce jako nastavení časových i finančních limitů hry. V praxi to funguje tak, že si uživatel spustí hru, čímž se spustí stopky, které měří její délku. Po skončení pak uživatel vidí, kolik peněz za jaký čas utratil, případně vyhrál a výsledná částka se promítne na dostupných financích,” přiblížil psycholog ze Společnosti Podané ruce Lukáš Franc a doplnil, že do aplikace je možné zaznamenat i mimořádné výdaje, které rozpočet pro hraní případně sníží.

Projekt loni představila Společnost Podané ruce, sociální služba, která se zabývá problematikou gamblerství už přes deset let. Její aplikace Port (Naberte kurz) je tak dalším z mnoha projektů, který pomáhá gamblerům regulovat hraní tak, aby výrazně nezasahovalo do jejich běžných životů. V České republice je tato aplikace první svého druhu. Podle Výroční zprávy o hazardním hraní v ČR za rok 2018 hráči utratili bezmála 250 miliard korun, na výhrách jim ale bylo vyplaceno pouze 218 miliard. 31 miliard korun tedy prohráli a tuto částku tvoří i spousta prohraných rodinných úspor nebo celých výplat.

Hrají především muži

Podle psychologa France jde v devíti případech z deseti o muže. “Typickým příkladem je otec od rodiny, nebo náš bývalý klient, sedmadvacetiletý Petr. Sázel devět let a pět let z toho problémově. Přivedli ho k nám rodiče, kteří za něj už nechtěli platit dluhy. Petr si totiž půjčoval peníze, které znovu vsázel v naději, že prohru vyhraje zpět,” přiblížil Franc. Rodina navíc o problému nemusí vědět, dokud domů nepřijde exekuce. “Je asi jasné, že taková situace může vztahy v rodině narušit či úplně zničit. Hraní také často vede k sociálnímu vyloučení jedince, a ten se tak dostane do začarovaného kruhu, kdy problémy vzniklé hraním řeší další hrou. To jsou přesně situace, kterým díky Portu může předejít,” řekl Franc.

K aplikaci, stejně jako případné léčbě, mohou hráče dovést i jeho blízcí. Na každého gamblera připadá v průměru osm osob, které svým počínáním ovlivňuje.

“V Olomouckém kraji je patologickým hráčstvím ohroženo 1,2 procenta obyvatel, což je asi sedm tisíc lidí. Když číslo vynásobíme osmi, vyjde nám šestapadesát tisíc blízkých osob, kvůli kterým stojí za to své hazardní hraní držet na uzdě,” doplnil Franc.

Anonymní online poradenství i komplexní péče Aplikace vznikla spolu s webovou stránkou na podporu prevence gamblerství nabertekurz.cz, na které se zájemci dozví nejen základní pravidla zdravého hraní, ale také mohou vstoupit do hromadných tematických diskuzí hráčů s odborníky. K dispozici je i soukromý chat s odborníkem.

Port funguje na principu harm reduction, tedy snižování rizik patologického hráčství. Někdy ale není v silách hráče svou závislost regulovat svépomocí. “Pod Podané ruce spadá mimo jiné olomoucké Centrum komplexní péče, které nabízí klientům terapie. Radíme také příbuzným,” řekl vedoucí centra. Bezplatné terapie s psychologem jsou dostupné všem lidem ohroženým hazardním hraním nebo jinou závislostí i jejich příbuzným. Zájemci mohou docházet na individuální psychoterapii nebo skupinová sezení. “Nabízíme i související služby jako dluhové poradenství, pomoc v krizi či poradenství v oblasti finanční gramotnosti,” doplnil Franc.

V ideálním případě hráč vyhledá pomoc organizace sám. Nevadí ale, když se jako první
informuje jeho příbuzný, který ho potom k pomoci dovede. “Příbuzní gamblerů chodí velmi
často, protože mají o blízkého obavy, což je pochopitelné. Podle naší statistiky připadá na
každého hráče osm blízkých osob, které hraní příbuzného v životě ovlivňuje,” vysvětlil Franc.
Příbuzným centrum nabízí možnost využít podpůrné skupiny a rodinné či párové
poradenství i terapie.

Další články