Živé pasti 2024
Čtvrtek 30.5.
Svátek má Ferdinand
Menu

Jaké jsou silvestrovské tradice?

Jaké jsou silvestrovské tradice?

foto: Pixabay

31. 12. 2019 - 12:00

Dnes si Silvestr s největší přavděpodobností představíme nějak takto: proběhne novoroční ohňostroj, připijeme si, předtím až do půlnoci jíme a pijeme, co hrdlo ráčí. Slavíme až do rána. Silvestr se sice slaví po celém světě, ale tradice nejsou všude stejné. Znáte naše tradice? A dodržujete je?

Silvestr I. byl papež, kterému byl časem po jeho smrti zasvěcen 31. prosinec. V minulosti tento svátek vůbec nebyl spojený s žádnými oslavami ani zvyky, protože poslední den se v každém roce v jednotlivých zemích lišil. Až přijetím gregoriánského kalendáře došlo k sjednocení. Příchod Nového roku jako takový se začal slavit až v 19. století.

Například takové první novoroční přání odeslal hrabě Karel Chotek až v roce 1827.

Mezi další silvestrovské tradie patří také to, že ve dnech před Silvestrem by měly proběhnout přípravy na následující rok. Tedy velký úklid, převlečení povlečení, a vyprat. Ale pozor, na Nový rok by nemělo viset prádlo.

Víte proč? Protože by to mohlo přivolat smrt blízké osoby. I takové smetí by se mělo zametat do kouta, aby se nidko nevymetl ven. Dříve se Silvestru přezdívalo Babí den. Po domech totiž chodily takzvané Ometačky. Tedy chudé ženy, které ometaly plotnu, aby na ni nesedlo neštěstí a aby dobře hořela. Dostávaly za to odměnu v podobě almužny a jídla.

A mimochodem, poslední noc v roce je údajně kouzelná. Když si něco budete přát, splní se to.

Další články