Dnes:14°C

Zítra:10°C

Čtvrtek 29.9. Michal
Menu

Jaké jsou tradice druhé adventní neděle?

Jaké jsou tradice druhé adventní neděle?

foto: Pixabay

08. 12. 2019 - 12:00

Letošní advent se naklonil do své poloviny, právě dnes je druhá adventní neděle. Během dne tak spousta z nás zapálí druhou svíčku na adventním věnci. Co však o druhé adventní neděli možná nevíte?

O bronzové neděli se zapaluje druhá svíce, takzvaná betlémská, která podle tradic a zvyků reprezentuje lásku a představuje Ježíškovy jesličky. Kromě toho by však dívky měly vyběhnout ven uříznout větvičky stromu či keře, který může do Vánoc rozkvést, říká se jim barborky.

Nejčastěji se řežou větvičky třešně, ale třeba i zlatého deště. Větvička, která o Vánocích rozkvete, přinese do vašeho domova štěstí. Děvčatům na vdávání pak předpovídá svatbu.

Ještě v 19. století chodil nejen Mikuláš, ale o dva dny dříve i Barbory. Svobodné dívky i vdané ženy chodily od domu k domu a předváděly výstup ze života sv. Barbory. Dětem pak rozdávaly dárky a těm zlobivým hrozily.

 

Ano, na Mikuláše nelze zapomenout, protože tento svátek podléhá podobné komercionalizaci jako samotné Vánoce. Mikulášské oslavy se dřív pojily s masopustem, který je spojen s rejdy maškar.

Ještě v 18. století chodili v takových průvodech často až čtyři Mikulášové, doprovázení čerty, anděly a řadou neobvyklých masek. Dnes navštěvuje trojice jednotlivé domácnosti a dětem rozdává sladkosti.

Další články