Zde může být vaše reklama.
Čtvrtek 25.7.
Svátek má Jakub
Menu

Pétangue už po dvanácté. Kdo nechce dělat rozhodčího?

Pétangue už po dvanácté. Kdo nechce dělat rozhodčího?

07. 07. 2019 - 09:05

Oldřicha Junáška baví více fotbal nebo hokej, turnaj v pétangue si ale nenechal ujít. Zvláště, když jej pořádá „jeho“ Domov pro seniory Burešov ve Zlíně. Očekáváním dobrého výsledku se však nestresoval. „To vůbec ne. Ani jsem vlastně nijak zvlášť netrénoval,“ přiznal sympatický důchodce.

Oldřich Junášek byl jedním z desítek hráčů, kteří se zapojili do už dvanáctého ročníku krajského kola soutěže ve hře pétanque. Přesnost svých hodů i promyšlenost taktiky poměřilo celkem deset družstev z celého regionu, o dvě méně, než pořadatelé původně očekávali. „Na vině jsou horké počasí a také zdravotní problémy. Je pravdou, že rok od roku je pro Domovy pro seniory těžší a těžší sestavit družstva. Týká se to i nás. Zatím ale situace není tak kritická, abychom s pořádáním turnaje skončili,“ ujistil Vlastimil Zaydlar, ředitel Domova pro seniory Burešov.

Tradičním pořadatelem akce byl Zlínský kraj, ve spolupráci s Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR. Soutěžící přišla podpořit i Michaela Blahová, krajská radní pro sociální věci, neziskový sektor a rodinnou politiku. „Sportovat nemusí jen zdraví senioři. Konkrétně pétangue se může hrát i na vozíčku, s chodítkem či kompenzačními hůlkami. Za každou aktivitu, která umožní našim dříve narozeným smysluplně trávit čas, jsem ráda a vždy jsem připravená je podpořit,“ prohlásila Michaela Blahová. Sama si pétangue také ráda zahraje, ale… „Nechci nikdy dělat rozhodčího,“ upřesnila s úsměvem.

Pétanque se začal do Evropy šířit z Francie, český překlad jeho názvu zní koulená. Jde o společenskou hru, které se lze věnovat v každém věku. Poskytuje nejen radost ze soutěžení, ale také ze setkávání a navazování přátelství. Proto je nyní už velmi oblíbený i mezi českými seniory.

Zlínský turnaj vyhrálo družstvo z pořádajícího Domova pro seniory Burešov, které ve finále porazilo seniory z Nedašova. Oba celky postoupily do celomoravského kola soutěže s názvem MORAVA CUP. Také to uspořádá Burešov.

Další články