Čtvrtek 7.12. Ambrož/Benjamín
Menu

Většina lidí bude od 15. prosince cestoval krajem levněji

Většina lidí bude od 15. prosince cestoval krajem levněji

foto: Zlínský kraj

06. 12. 2019 - 10:00

Od 15. prosince letošního roku začne ve Zlínském kraji pro cestování veřejnou dopravou platit nový tarif Zlínského kraje. Výši jízdného již nebudou určovat dopravci, ale nově kraj. Od stejného data navíc ke stávajícím dopravcům přibude také společnost Arriva, která bude zajišťovat část vlakových i autobusových spojů v kraji. Na to, jaké konkrétní změny to s sebou přinese a co to bude znamenat pro cestující, odpovídá Pavel Botek, náměstek hejtmana Zlínského kraje, zodpovědný za oblast dopravy.

Pane náměstku, co se pro cestující veřejnou dopravou od 15. prosince změní?
Mohu všechny naše občany uklidnit, rozhodně se nemusejí obávat žádných dramatických změn. I když od 15. prosince u nás začne platit zcela nový tarif Zlínského kraje a nastoupí nový dopravce, zůstanou z 95 % systém veřejné dopravy i jízdní řády ve Zlínském kraji stejné jako doposud.

Co nový tarif Zlínského kraje přinese cestujícím?
Díky našemu novému tarifu bude pro většinu lidí cestování veřejnou dopravou levnější než dnes. Tarif bude stejný pro celé území kraje, a to jak pro vlaky, tak autobusy. Nastaven je jako kilometrický, cestující tedy zaplatí pouze za to, co skutečně ujedou. Odpadne tak systém tarifních pásem, který doposud používali někteří autobusoví dopravci. 

Na kterých trasách bude tarif Zlínského kraje platit?
Při všech cestách uvnitř kraje autobusem a vlakem a navíc také na mezikrajských vlakových linkách Kroměříž – Kojetín, Nedakonice – Moravský Písek a Uherský Ostroh – Veselí nad Moravou. V ostatních případech, tedy při mezikrajských cestách, pojede cestující za tarif příslušného dopravce.

Jaký bude přínos nového dopravce?
Cestující se mohou těšit například na moderní nízkopodlažní vlaky Lint s WI-FI připojením a klimatizací, které společnost Arriva nasadí na Vsetínsku a Uherskobrodsku.

Jak to bude s nákupem jízdenek?
Vlakové jízdenky si bude možno koupit jako doposud v pokladnách na nádražích. Kde pokladna nebude, prodá jízdenku průvodčí cestujícímu přímo ve vlaku, a to bez přirážky. Navíc od společnosti Arriva máme příslib, že v jejich vlacích bude možno platit také platební kartou. V autobusech zůstane zachován systém elektronických peněženek.

Podařilo se dojednat vzájemné uznávání jízdenek mezi dopravci?
V autobusech nikoliv, ostatně tomu tak není ani dnes a nic se tedy nemění. U vlaků se nám podařilo dojednat uznávání jízdenek mezi oběma dopravci, kteří ve Zlínském kraji budou jezdit, tedy Českými drahami a Arrivou. Například cestující z Velkých Karlovic do Valašského Meziříčí si koupí u průvodčího Arrivy jízdenku, přesedne ve Vsetíně na vlak Českých drah a dojede na tuto jízdenku bez problémů až do Valašského Meziříčí.

Nejčastější dotazy veřejnosti směřují k tomu, jak to bude s platností IN karet ve vlacích Českých drah.
Všechny IN karty budou ve vlacích Českých drah bez výjimky uznávány na mezikrajských cestách – tedy například ze Zlína do Olomouce nebo z Luhačovic do Prahy. Při cestách uvnitř kraje budou uznávány jen IN karty vyšší kategorie, jako například IN 100, IN Business nebo IN Senior. Karty IN 25 a IN 50 na vnitrokrajských cestách uznávány nebudou. Drtivá většina cestujících na tom však nijak neprodělá, neboť základní jízdné v rámci tarifu Zlínského kraje je stanoveno prakticky stejně jako současná cena s kartou IN 25 a cestující ji tedy již vůbec nebudou potřebovat. Karta IN 50 je nejvíce používána pro delší a pravidelné cestování, zde jako alternativu můžeme nabídnout cenově srovnatelné 7denní nebo 30denní jízdenky.

Na koho se lidé mohou obracet se svými dotazy týkajícími se veřejné dopravy ve Zlínském kraji?

Obracet se mohou na krajem založenou společnost Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje, která má tuto oblast na starost. Důležité informace a kontakty najdou na nových webových stránkách této společnosti www.id-zk.cz. Dotazy a podněty je možno posílat také na info@koved.cz.

1 komentář

Petr Vopěnka 09.12.2019, 07:44

Ve Zlínském kraji budou jezdit i vlaky Českých drah, ale jízdné z toho mít nebudou.,

Nechápu proč není možné uznávat ve Zlínském kraji tarif Českých drah, tak aby byla konkurence a cestující si mohl vybrat výhodnější tarif. Hodně cestujícím se jízdné zdraží a zkomplikuje. Vlaky jsou přece také Českých drah, a ty by měly mít právo na jízdné z těchto jejich vlaků. Českým drahám je upřena možnost získat jízdné z jejich vlastních vlaků.

Další články