Zde může být vaše reklama.
Čtvrtek 13.6.
Svátek má Antonín
Menu

Do konce září Výstava o bydlení na zlínském zámku byla prodloužena

Výstava o bydlení na zlínském zámku byla prodloužena

foto: Zlínský kraj

19. 08. 2019 - 16:00

Jakou roli má bydlení v našich životech ukazuje výstava „Bydlíme! Život, plánování, stěhování“, která je už od konce dubna umístěna v prostorách zlínského zámku. Netradiční formát výstavy popisuje na příkladech obyvatel Zlína návštěvníkům, jak bydlení ovlivnilo jejich životní příběh. Veřejnosti je nově přístupná až do konce září.

Příběhy sedmi fiktivních obyvatel jsou inspirovány archivními prameny, dalšími dokumenty i rozhovory se zlínskými pamětníky. Tuto individuální rovinu doplňuje širší zlínský, republikový i mezinárodní kontext. Stylizovaný graf ukazuje i to, jak se proměňovaly počty obyvatel jednotlivých typů bydlení v průběhu 20. století.  

Mít místo pro odpočinek, místo, kde mohu být sám sebou, je dnes považováno za jednu ze základních lidských potřeb. Špatné bydlení znamená neklid a problémy, které se odráží i v jiných částech života. Bydlení je často místem domova, který může být ochranou slupkou, stejně jako prostorem strachu, násilí či tyranie,“ přibližuje roli bydlení organizátorka výstavy Barbora Vacková.

Výstava odráží inspiraci historií výstavby baťovských rezidenční čtvrtí Zlína. Zkušenost jeho obyvatel s bydlením je jedním z důsledků předešlého vývoje – město se začalo potýkat s nedostatkem kapacit pro rychle rostoucí počty obyvatel. Postupně se rozvinuly dvě podoby bydlení, jak je známe i dnes: individualizované bydlení v rodinných domech, či více či méně kolektivní bydlení v domech bytových.

Baťovský i pobaťovský Zlín můžeme v tomto smyslu chápat jako velkou laboratoř, ve které je možné vývoj typů bydlení zkoumat. Rodinné a bytové domy ve městě mají formu svým způsobem jedinečnou či experimentální. Rozsáhlé kolonie rodinných domů byly v době svého vzniku ojedinělým jevem a zůstaly jím dodnes. Ve Zlíně ale také vznikaly první panelové domy, některé jako pokusné prototypy. Konečně je Zlín také místem stavby jednoho ze dvou českých kolektivních domů.

Součástí expozice na zlínském zámku je také čítárna s dobovými dokumenty pro zájemce o hlubší prozkoumání tématu. Pro děti je připravena herna, ve které si mohou postavit vlastní město, ale taky přemýšlet o tom, co se děje za zavřenými dveřmi bytů a domů.

Expozice je přístupná ve 3. nadzemním podlaží zlínského zámku až do 31. září, vždy od úterý do soboty od 10:00 do 17:00 hodin. Vstup je zdarma.

Další články