Dnes:10°C

Zítra:8°C

Neděle 4.12. Barbora
Menu

Rymice se promění v atraktivní skanzen

Rymice se promění v atraktivní skanzen

foto: Zlínský kraj

08. 01. 2020 - 15:00

Na konci roku 2019 kraj oficiálně zahájil rekonstrukci Zámku Kinských ve Valašském Meziříčí a také stavbu tzv. Cyrilometodějského centra ve Starém Městě. Intenzivně běží příprava obnovy Památníku tragédie na Ploštině a také projekt revitalizace hospodářského dvora v Rymicích. S těmito čtyřmi velkými projekty Zlínský kraj uspěl v žádostech o evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu. Z výzvy určené na modernizaci, případně vybudování nových muzejních expozic, půjdou pro Zlínský kraj finanční prostředky ve výši půl miliardy korun.

„Jedná se o mimořádný úspěch Zlínského kraje, protože pro celou Českou republiku byla v této výzvě uvolněna jedna miliarda korun a nám se podařilo díky vysoké kvalitě projektů připravených našimi muzei získat 40 procent z těchto celkových dotačních prostředků,“ sdělil Miroslav Kašný, krajský radní zodpovědný za kulturu, památkovou péči, mládež a sport.

Rymice se nachází blízko Holešova. Toto kouzelné, klidné místo v podhůří Hostýnských hor, je už řadu let vděčným cílem výletníků, neboť stojí za pozornost všech, kdo rádi objevují „romantiku“ starých časů.

Půvabné chaloupky s doškovými střechami zachovalé na svých původních místech, byly v 70. letech 20. století restaurovány a dosvědčují, jak žili a pracovali naši předkové na hanácké vesnici ve dvou minulých staletích. Také sousední renesanční tvrz, kterou vlastnil slavný Albrecht z Valdštejna, byla nedávno opravena a slouží návštěvníkům, kteří si zde mohou prohlédnout zajímavé expozice. Problémem však byl zchátralý hospodářský dvůr, bývalé vrchnostenské sídlo, který se sice dochoval prakticky kompletní, avšak v minulém století se nevyhnul nešetrným zásahům. Po 2. světové válce byl znehodnocen nedostatečnou údržbou, v minulosti dokonce tato významná barokní památka sloužila jako kravín JZD.

Zlínskému kraji se po dlouhých letech, kdy se s hospodářským dvorem nic nedělo kvůli nedostatku finančních prostředků, konečně podařilo získat peníze na záchranu této pozoruhodné památky.

„V současnosti probíhá soutěž na dodavatele stavby, předpokládáme celkové náklady ve výši asi 130 milionů korun,“ upřesnil radní Miroslav Kašný. Obnovou hospodářského dvora vznikne v Rymicích ucelený komplex s novými expozicemi, který bude přibližovat život našich předků a zároveň bude místem pro konání různých kulturních akcí, samozřejmě s veškerým komfortním zázemím pro návštěvníky, včetně nových parkovacích možností.

„Po opravě a zprovoznění hospodářského dvora v roce 2022 bude tvář Rymic zásadně proměněna do krásy. Díky památkám vesnické architektury a záchraně objektu vznikne atraktivní skanzen, který na trase mezi Kroměříží a Holešovem nabídne jedinečnou exkurzi do života na venkově v minulosti. Vidíme zde i velký potenciál práce se školními dětmi a mládeží prostřednictvím různých programů, s nimiž má Muzeum Kroměřížska bohaté zkušenosti,“ říká Miroslav Kašný.

Další články