Čtvrtek 7.12. Ambrož/Benjamín
Menu

Sakrální památky v kraji vidělo s průvodcem 95 tisíc lidí

Sakrální památky v kraji vidělo s průvodcem 95 tisíc lidí

foto: Balát

25. 11. 2019 - 10:00

Od počátku května až do konce září bylo možné opět v letošním roce navštívit významné sakrální památky ve Zlínském kraji a seznámit se s jejich historií a zajímavostmi. Děje se tak od roku 2009, kdy hejtman Zlínského kraje podepsal memorandum o spolupráci na projektu Otevřené brány s olomouckým arcibiskupem a postupně se k této myšlence přidávali další partneři z řad evangelické církve, jednotlivých farností, měst, obcí a církevních matic. V současné době je do projektu Zlínského kraje zapojeno přes padesát partnerů. V letošním ročníku bylo zpřístupněno 26 sakrálních památek. Všechny prohlídky jsou vedeny v bezplatném návštěvnickém režimu s odborně vyškoleným průvodcem.

„Otevřené brány představují úspěšný projekt, který si získal oblibu veřejnosti a patří už k nedílné součásti turistické nabídky ve Zlínském kraji. Kostely zařazené do projektu poskytují příležitost poznat jejich architektonické i duchovní bohatství i jedinečné příběhy svědčící o bohaté historii. Jsou především místy ztišení, naslouchání a zamyšlení. Jsou také neopomenutelnou součástí kulturního dědictví a zajímavými turistickými cíli,“ řekl na pracovním semináři k ukončení letošní sezony Otevřených bran krajský radní Miroslav Kašný, zodpovědný za kulturu, památkovou péči, spolupráci s církvemi, mládež a sport.

„V letošním roce si sakrální památky s výkladem proškolených průvodců prohlédlo přes 95 tisíc návštěvníků, z toho bylo přes 88 tisíc z České republiky a téměř 8 tisíc ze zahraničí. Úroveň provázení byla hodnocena jako vynikající,“ upřesnil radní Kašný.

Pracovního semináře se zúčastnil také pomocný biskup olomoucký – Mons. Antonín Basler, který poděkoval Zlínskému kraji i všem partnerům za tuto zdařilou iniciativu, která je inspirací i pro ostatní kraje. „I když jsou s tímto projektem spojeny i určité starosti, je to krásná a vzácná služba,“ doplnil.

V roce 2019 bylo zaměstnáno 148 průvodců, které proškolili špičkoví odborníci, mezi nimi např. Blanka Rašticová, Martin Kučera, P. Pavel Macura a další specialisté.

„Průvodcovská služba je hrazena díky finanční podpoře měst, obcí a Zlínského kraje, přičemž Zlínský kraj je koordinátorem celého projektu a přispívá nejen na honoráře průvodců, ale také na zajištění propagace. V kostelích se provádí zdarma, od května do konce září, a to dle režimu, který si stanovili farnosti. Jedná se buď o víkendový, nebo plný návštěvnický režim. Průvodci jsou většinou studenti a aktivní senioři. Při prohlídkách je příjemné sdílet jejich nadšení z možnosti prezentovat krásu své památky i jistou hrdost na místo, kde žijí,“ konstatoval radní Kašný. Podle něho lze vypozorovat, že díky projektu Otevřené brány se poznávají partneři, kteří o sobě předtím často ani nevěděli, nebo neměli důvod vejít v kontakt. Nyní si vyměňují zkušenosti a hledají možnosti, jak spolupráci rozšiřovat a nabídku činit ještě zajímavější. Například mezi Luhačovicemi a Pozlovicemi jezdí turistický vláček, jehož trasa spojuje řadu atraktivních míst v této lázeňské lokalitě a který zastavuje také u kostelů zařazených do projektu. Často se také stává, že v řadě měst či obcí lidé objevují svůj kostel a jeho jedinečnost až díky projektu, který umožňuje vstoupit dovnitř mimo časy pravidelných bohoslužeb.

Zlínský kraj zajišťuje propagaci Otevřených bran na veletrzích cestovního ruchu ve spolupráci s Centrálou cestovního ruchu Východní Moravy.

Památky zařazené do projektu v roce 2019:

Francova Lhota – kostel sv. Štěpána Uherského, Holešov -kostel Nanebevzetí Panny Marie a filiální kostel sv. Anny, Chropyně – kostel sv. Jiljí, Kroměříž – kostel sv. Mořice a kostel sv. Jana Křtitele, kostel Panny Marie Nanebevzaté, Lešná u Valašského Meziříčí – kostel sv. Michaela Archanděla, Lhota u Valašského Meziříčí – Dřevěný toleranční kostel, Luhačovice – kostel sv. Rodiny, Pohořelice – kostel sv. Jana Nepomuckého, Pozlovice – kostel sv. Martina, Provodov – kostel Panny Marie Sněžné, Rajnochovice – kostel Narození Panny Marie a sv. Anny, Rožnov pod Radhoštěm – kostel Všech svatých, Střílky – kostel Nanebevzetí Panny Marie, Svatý Hostýn – bazilika Nanebevzetí Panny Marie (Bystřice pod Hostýnem a Chvalčov), Tečovice – kostel sv. Jakuba Většího, Uherské Hradiště – kostel sv. Františka Xaverského, Uherský Brod – kostel Neposkvrněného početí Panny Marie, Velehrad – bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje, Velká Lhota – dřevěný toleranční kostel, Velké Karlovice – kostel Panny Marie Sněžné, Vsetín – kostel Nanebevzetí Panny Marie, Zašová – kostel Navštívení Panny Marie, Zlín – kostel sv. Filipa a Jakuba, Evangelický kostel, Zlín-Štípa – poutní chrám Narození Panny Marie

Další články