Dnes:6°C

Zítra:6°C

Středa 26.2. Dorota
Menu

Třídenní konference V Rožnově si zkušenosti vyměňovali restaurátoři z celého Česka

V Rožnově si zkušenosti vyměňovali restaurátoři z celého Česka

foto: Wikipedia

19. 09. 2019 - 10:17

Třídenní celostátní konference konzervátorů – restaurátorů, která představuje největší profesní setkání odborníků v oblasti péče o kulturní dědictví v České republice, se uskutečnila v tomto týdnu v rožnovském Národním muzeu v přírodě – Valašském muzeu v přírodě. Akce se konala pod záštitou krajského radního Miroslava Kašného a rožnovského starosty Radima Holiše. Konferenci zahájil a hosty přivítal generální ředitel Národního muzea v přírodě Jindřich Ondruš.

Radní Miroslav Kašný, zodpovědný za kulturu a památkovou péči, poděkoval muzeu, že není pouhým správcem národní kulturní památky, ale že snaží vytvářet podmínky pro to, aby všichni zainteresovaní svou práci dělali profesionálně a s láskou. Zároveň ocenil příkladnou spolupráci Zlínského kraje s Národním muzeem v přírodě při uchování a obnově památek.

„Vždy si uvědomujeme, jak důležité je respektovat jeden druhého, a jeden od druhého se  také učíme. My zajišťujeme legislativní rámec obnovy, díky odborným znalostem a zkušenostem pracovníků muzea však máme možnost nahlédnout pod pokličku tradičních řemeslných dovedností a poznávat minulost skrytou v uchovaných stavbách či ve sbírkovém fondu,“ řekl radní Miroslav Kašný.

Během programu konference byly představeny provedené konzervátorsko-restaurátorské zásahy, příklady preventivní péče o památky, materiálové a technologické průzkumy či nové metody v oblasti ochrany památek.

Téměř tři stovky účastníků také navštívily Pustevny, kde je pracovníci rožnovského Valašského muzea v přírodě seznámili s průběhem rekonstrukce národní kulturní památky Libušín, zničené v roce 2014 požárem.  

Lukáš Blokša
Autor: Lukáš Blokša

0 komentářů

Další články